Avrupa'ya kargo

Merhaba,
Asagida gordugunuz paketi(ozel tasarim bir masa) yurtdisina, Italya ve Fransa’ya kargolamak istiyorum:

Urunun olculeri:
210cm * 148cm * 48cm - 100Kg
Urunun satis fiyati 2200Euro.

Sorularim sunlar:
1-Bu urunu Fransa ve Italya’daki musterilerimin direk ev adresine nasil gonderebilirim?
2-Hangi firmalarla konusmam gerekir?
3-Urunu yolladik diyelim, alici urunu alirken urunun kendi ulkesindeki vergi payini vermemesi icin ne yapabilirim?

Tesekkurler cevaplar icin.

Merhaba,
1-DDP (Delivered Duty Paid) yani tüm masrafları ödenmiş şekilde alıcının istediği adreste teslim yada DAP (Delivered At Terminal) vergileri ödenmemiş alıcının istediği adreste teslim olarak gönderebilirsiniz.
2-Uçak kargo ile gönderecekseniz UPS, DHL, TNT, TURPEX (PTT) gibi firmalar var, ayrıca bu tarz firmalara hizmet veren ‘‘forwarder’’ acentaları var ki bunlar çoğu zaman daha ucuzdur. Deniz kargo ile gönderecekseniz de bir çok firma mevcut internette basit bir arama yaparak bulabilirsiniz. Ürününüz bir konteyneri tam doldurmayacağı için parsiyel olarak adlandırılan yüklemeyle gönderilir. Kara kargoda ise benzer bir süreç uygulanır. Bana soracak olursanız ürününüz hava kargo ile göndermeye daha müsait, fiyatı daha yüksek olsa da hız ve kolaylık açısından tercih edilebilir. Ayrıntılı bilgi için uluslararası taşımacılık firmalarına danışmanızı öneririm.
3-Numune bazında gönderimler yada belirli bir tutarın altındaki faturalar gümrüğe takılmayabilir ama sizin ürününüzün ticari bir amaç ile gönderildiği, belirli bir kilo ve tutarın üstünde olduğu aşikar. İthalat gümrük vergisi ödememesi gibi bir durum olmayacağını düşünüyorum fakat AB ülkelerine zaten gümrük birliği anlaşmamız olduğu için çoğu ürün %0 vergi ile gider. Ayrıntılı bilgi için bir gümrük müşavirine danışmanızı öneririm.

Ödeme konusunda herhangi bir soru sormamışsınız ama e-ticaret kapsamında peşin ödeme aldıysanız sorun yok fakat diğer ödeme şekillerinde de dikkat etmeniz gereken hususlar olabilir. Sorularınız olursa yine yardımcı olmak isterim.

Saygılar.

1 Like

Selam @Arda_UZUN detayli anlatimindan dolayi cok tesekkur ederim dostum. Pazartesi gunu bahsettigin firmalardan fiyat belgesi alicagim. Bir kac soru daha olustu kafamda:
1- Onerebilecegin “forwarder” firmalari var midir?
2- Fullfillment firmalari hakkinda bilgin var mi?

cok tesekkurler cevaplarin icin.

1-Hangi şehirdesiniz? Ona göre Whatsapp ve Telegram gruplarımda arkadaşlar var yönlendirebilirim.
2-Fullfillment’tan kastınız ‘‘depolama’’ olmalı. Taşımacılık firmalarının anlaşmış oldukları veya kendi bünyelerinde Warehouse olarak adlandırılan depolar vardır. Bu konuyu onlarla konuşmanız daha sağlık olur fakat ürünü bir süre bekletme gibi bir planınız varsa varış adresinde gümrük süreleri değişmekle beraber (3-5-7-14) gümrüklü sahada ücretsiz bekletebilirsiniz. Süreyi geçmesi halinde çeşitli tarifelerde günlük cezalar uygulanır vs. Bunu da gümrükçünüzle konuşmakta fayda var.

Rica ederim, yine sorularınız olursa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.

Istanbul’dayim. Ozelden numarami yazdim.
Fullfillment ten kastim, urunu avrupa icerisinde depolayacak ve siparis geldiginde o adrese yollayacak bir firma. Bunu secmemdeki sebep, ucak kargo mantikli gorunuyor ama fiyatlari beni asabilir, bende dusundumki avrupada bir fullfillment sirketi bulsam ve urunumden 5-10 tane yollasam, onlarda siparis aldikca musterilere teslim etse. Tabi bu yol cok daha pahali olabilir, bu kadar buyuk kargolarin yurtdisina gonderilme islemlerinde yeniyim, arastirma icindeyim.

Tekrar tesekkurler :slight_smile:

Ürünlerinizin satılmadığını farz edin ve kaldığı her bir gün için ödeyeceğiniz fiyatı iyi hesaplayın derim, toplu bir gönderimde hava yerine deniz yada kara kargo daha az maliyetli olacaktır. Tekrardan rica ederim :slight_smile:

Bu ara pinterestte epoxy kullanılarak yapılan masa örnekleri çok görüyorum yaptığınız masayı merak ettim doğrusu.