Bireylere satış imkanı sunan bir şirket kurmak?

Arkadaşlar bugün Amazon.com da bireysel olarak satış mümkün. Ancak Türkiyede vergi levhası sormayan bir satış platformu yok. Sanal reyonum var, onların hali ortada. Malum amazon.com.tr açıldı, onlarda soruyor vergi levhası.

Sorum şu ben bir şirket kursam, insanların ürünlerini listelemelerini sağlasam, tabiki pay alarak. Yasal olarak mümkün mü? Aracı olacak yani birey ve satış kanalı arasında.

Böyle birşey çok iş yaparmı? Uzun ömürlü olur mu? Bilmiyorum sadece mümkün mü öğrenmek istiyorum.

Benim şahsi görüşüm; satmakta ciddi olan birisi zaten firma kurar, firma kurma riski alamayan biriyse, onunla sorun yaşayabilirsin. Sipariş aldığında ürünü temin edemez, yada geç gönderir, paketi düzgün yapamaz, kolayca vazgeçebilir, hatta sana haber vermeden ortadan kaybolabilir vb şeyler ile karşılaşılabilir.

Kutalp, işin maliye tarafı çok sıkıntılı olabilir. Güzel birşeyler yapayım derken vergi kaçırmaya yardım ve yataklıktan başın derde girebilir. Kişisel satış demek satanın vergi ödememesi demek. Şuan aracı sitelerin vergi levhası isteme sebebi de bu. Denetimler git gide daha sıkı hale geliyor. Kimse bu topun altına girmek istemiyor.

Ayrıca çok iyi alt yapı kurman gerekir. Satışı resmi olarak yasaklı ürünlerin denetimi, müşteri temsilcisi, destek hattı, kargo anlaşması, iade prosedürleri vs vs. hatta öyle şeyler olur ki tüketici mahkemeleri ile direk karşı karşıya kalabilirsin. Yani tek başına olacak bir iş değil. Büyük bir ekip lazım, hukuki boyutları iyi bilmek lazım.

Selam Kutalp , burada hukukçu arkadaşlarımız vardı , ancak istersen seni avukatımıza yönlendirebilirim.
Bunun dışında dediğine sanıyorum bu türk şirketi farklı çözüm üretiyor https://beta.glocalzone.com/home/ benzer bir şey mi bilmiyorum. Yani farklı yöntem açısından belki fayda sağlayabilir diye gönderiyorum.

Bir maliyeci olarak bu soruyu yanıtlamaya çalışayım. Sattığınız bir üründen elde ettiğiniz gelir üzerinden kdv ve gelir vergisi tahakkuk eder. Eğer bunları beyan etmezseniz vergi ziyaı ve kaçakçılık cezası yersiniz bu da sizin için çok büyük külfetler getirir. Maliyenin küçük satıcı için istisnaları mevcuttur. mesela ev hanımı el işi örüp satıyor. Maliye bu kişiyi gelir vergisinden istisna eder ama makbuz tutup kayıt altına almasını ister.
Ayrıca şirket kurmak isteyen genç arkadaşlarımız için 292 sayılı gelir vergisi genel tebliğine bakabilirler. 29 yaş altı için oldukça güzel avantajları var.

Merhaba Bu konuda güncel bir gelişme var. Eklemek istedim.
Internet Üzerinden Hangi Ürünleri Satanlar Vergi Ödemeyecek ?