CE belgesiz avrupaya ihracat olur mu ?

Arkadaşlar merhabalar Avrupaya bir ürünümüzü ihraç etme ihtimalimiz var fakat hızlı bir şekilde olması gerekiyor ürünümüzün CE belgesi yok, kitabına uydurulup gönderme ihtimalimiz var mı ? Daha önce yapan oldu mu?

1. soru : Bir ürün satış yapılmadan test için Avrupa’ya göndermek istense CE belgesi istenir mi ?

Hiç CE almadan yıllarca ürün ihracatı yapan kişileri tanıyorum.

1 Like

Kadir abi CE belgesiz göndermeyle ilgili araştırma yapıyorum ama bir sonuca ulaşamadım yada doğru kişiler ile iletişime geçemedim. (umuyorum ki doğru kişileri bulabilirim )
Bizim ürettiğimiz cihazın "Yüksek Basınçlı Kaplar Yönetmeliği"ne dahil olduğunu ve prosedüre takılacağını söylediler.
Ama bu engeli aşabilirsek 1 - 1,5 ay içerisinde 100 bin dolarlık ihracat yapabileceğimizden dolayı sabırsızlanıyoruz.

Eğer bu yönetmelik dahilinde göndereceksen başını ağrıtacak tek belge CE olmayabilir. Çünkü basınçlı kaplarda kullanılan metalin sertifikalarından tutun uyguladığınız kaynak yöntemlerine (WPS) kadar ciddi bir yasal zorunluluk var. Ayrıca CE direk olarak basınçlı kaplar konusunda yaptırım uygulamaz. Çünkü CE dediğimiz şey ürünün kesici, delici yada dokunduğunda sana zarar vermediği ilgili bir beyandır.

Sanki yanlış bir arayıştasın. Ürün nedir tam olarak?

Süpercritical CO2 Extraction System olarak geçiyor.
Kısaca bitkilerin özünü çıkaran bir cihaz. Fakat reaktör kolonlarında (bitkilerin reaksiyona girdiği hazne) 5000 psi basınç bulunmakta.

(CO2 nin süper kritik faza geçmesi bu sayede CO2 hem gaz hem sıvı özelliklerine sahip olur, gaz özelliği sayesinde bitkinin hücre duvarından geçer , sıvı özelliği sayesinde hücre içi etken madderi çözer , sistemin yönlendirmesiyle bitkiye fizikselzarar vermeden etken maddesini ayırır.)

ilk yapmış olduğumuz ürün bu

2 Likes

5000 psi ciddi bir basınç. Özellikle CO2 basınç altında atom bombası kıvamındadır. Bu reaktörleri siz ürettiyseniz dediğim gibi çeliği temin ettiğiniz yerden sertifikalarını alıp evraklarınızın arasına koyun. Kullandığınız kaynak yöntemlerinin belgeleri de gerekebilir. Kullandığınız civataların sertifikaları gerekebilir. Diğer parçaların AB standartlarına uyumlu olup olmadığını sorabilirler. Bence bir danışman firmadan destek alın. Belgelendirme işleri ve yönetmelikleri iyi biliyorlar. Bu konu, burada çözülebileceğimiz bir mevzu değil.

1 Like

Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim , zaten amacımız burada çözmek değil fikir danışmak ki sizin dediğiniz şeylerin işime yarayabileceğini düşünüyorum. :blush:

2 Likes

Bu söyleme 521’de sık sık rastlıyorum, işte burası çözüm bulabileceğiniz bir yer değil, neden ki?

Şimdi amaç ihracatsa herkes birbiriyle bilgi paylaşsa ne zararı var. Sonuçta ticari sır değil istenen bilgi…

Ben zaten bildiklerimi paylaştım… Ortada sır tabiki yok. Konu burada konuşarak çözebileceğimiz birşey değil çünkü uzmanlık gerektiren bir mesele. @aliatlioglu 'nun ilgili bir danışmandan destek alması gerekiyor. Resmi bir durum ve birsürü prosedür var. Hazırlanması gereken evraklar var. Bu şekilde ilerlediğinde hem zaman kaybetmemiş olacak hemde evrakları doğru hazırlanacağı için ürünü gümrüklerde rehin kalmayacak.

1 Like

Bence @umut @halimuygun ikinizde haklısınız . Elbetteki bu forumda çözülecek konular da var ama bu konuda benden kaynaklı kısıtlı bilgiden dolayı çözüme ulaşmak bu platformda zor olur. Herkes elimden geleni yazıyor sonuçta. @halimuygun 'un verdiği bilgilerle de daha mantıklı araştırma yaptım.
Sonic elde edince buradan paylaşacağım. Daha faydalı olacak

1 Like

@aliatlioglu Merhaba,
Öncelikle ürünün ihracatındaki son durum nedir? Sorunu çözebildin mi öğrenmek isterim.
Diğer taraftan gümrükte CE belgesi ve diğer sertifikasyonlar istensede ürünün üzerine CE işaretini yerleştirip, self deklerasyon yazısı ile göndermek mümkün olabiliyor. Biz tıbbi cihaz üreticisiyiz ve son 15 aydır cihazın testleri CE belgelendirmesi ve ISO 13485 kalite yönetim sertifkasının alınması üzerine çalıştık. Uzun ve masraflı bir süreç fakat piyasada bu belgeler olmadan ihracat yapılabiliyor ve aslında işin oluruna bakmakta fayda var. Diğer taraftan self deklerasyonla ürünü göndersen bile ürün gümrükte takılabilir ve senden CE sertifikasını ve hatta test dökümanlarını isteyebilirler. Sonuç olarak denemek gerek.