İhracat için pazar araştırması


#1

Örnek olarak : Elimde Türkiyede üretimini yapılabileceğik ve ihraç edilebilecegini tahmin ettigim bir ürün var. Ama bu ürünün hangi ülkenin daha çok alabileceğini yani doğru pazarı bulmak adına araştırma yapabilecegim önerceğiniz bir sistem yada veri tabanı var mı ?
Ülke ülke ayrı olabilir. Benim şu an bulmak istediğim Hindistan , avustralya ve yeni zelanda.


#2

http://www.oaib.org.tr/tr/bilgi-merkezi-sikca-sorulan-sorular-uluslararasi-veri-tabanlari-hakkinda-bilgi-verebilir-misiniz.html

Bu linktekilerden herhangi birini kullanan ve önerebilecek var mı?


#3

İşini görürmü bilmiyorum ama burayı inceleyebilirsin :
https://www.ihracatpusulasi.org.tr/

Detay:

İhracat Pusulası Nedir?

T.C. Cumhurbaşkanlığımız ve Ekonomi Bakanlığımızın destekleri ile TİM olarak hayata geçirdiğimiz İhracat Pusulası portalı, dış ticarete ilişkin bütün verilerin ve bilgilerin yer aldığı, tek bir tık ile ürünlerinizi hangi ülkelere hangi koşullarda ihraç edebileceğinizi gösteren bir bilgi platformudur.

71 bin ihracatçının temsilcisi TİM olarak en önemli hedefimiz, ihracatımızı sürdürülebilir bir şekilde artırmaktır. Bu amaca hizmet edebilmesi için sunulan İhracat Pusulası portalımız, hem ihracata başlamak isteyen kullanıcılar için bir kılavuz, hem de ihracatını artırmak isteyen ihracatçılarımız için bir destek noktası konumundadır.

İş zekâsı sistemleri ile çalışan platform, GTİP temelinde kullanıcılarına hedef ülke seçme, ilgili ülkenin ithalat detaylarını inceleme, bu sayede hedef ülke belirleme ve son olarak hedef ülkenin bilgilerine erişim imkânı tanımaktadır.

Platformumuz, halihazırda bir ürün ihraç eden veya ihraç edecek ürünü belirli olan kişi ve firmalara sunduğu bilgilerin yanında, farklı algoritmalarla herhangi bir ülkeye ihraç edecek ürün arayan girişimcilerimize de yön vermek amacıyla yola çıkmıştır.

Proje ile ilgili tüm soru, sorun ve önerilerinizi pusula@tim.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Portalımızın ülkemiz ve ihracatımıza faydalı olması dileğiyle,

Türkiye İhracatçılar Meclisi


#4

https://tebledisticaret.com/tr
burayıda inceleyebilirsin 15 gün ücretsiz kullanabiliyorsun.


#5

Ürününüz kullanıcılar tarafından internet üzerinde aranan bir ürün ise Google Ads Anahtar Kelime Aracını kullanarak hangi ülkede hangi aylarda aylık ne kadar aranıyor, trend ne yönde, diğer ülkelerle kıyas durumu nasıl vb. verileri inceleyebilirsiniz.


#6

Tabii ki

https://trends.google.com/trends/?geo=US

Ulkelere göre inceleyebilirsin


#8

Merhaba,

Öncelikle ürünün ne olduğunun belirtmelisiniz. Ürüne ait GTİP koduyla araştırmalar yapıp, hedef pazar ülkeleri seçebilirsiniz. Neye göre Hindistan, Avustralya ve Yeni Zelanda’yı seçtiniz? Ülke seçimleri hedef pazar tespit analizinden sonra ortaya çıkarılır. Sonrasında ücretli ve ücretsiz bir çok kaynaktan hedef ülkelerdeki firmalara ulaşabilirsiniz. @aliatlioglu