Japon’lar Türk’lerden az çalışarak nasıl daha başarılı oluyor

“İLGİNÇ: Japonlardan ÇOK ÇALIŞIYOR ve kendimize DAHA AZ VAKİT AYIRIYORUZ!

Haftada 50 saatten fazla çalışanların oranı:

Türkiye: %33,77

Japonya: %21,81

Bir günde sahip olduğu boş ve kişisel bakım zamanı:

Türkiye: 12,59 saat

Japonya: 14,85 saat”
Kaynak Twitter @DrDataStats ->
(OECD Better Life Index 2017)

Bu bilgi Tamda Radyo521 16. Bölümü dinlerken karşılaştım bu istatistikle. @kkymn in dediği gibi işleri eksik yapıyoruz yaptığımız işerin matematikteki sayı karşılığı 0.99 Japonlarınki 1.01 onlar yaptığı işleri çarpınca büyüyorlar biz çarpınca küçülüyoruz.

Yapmamız gereken hedeflerimize aşağıdan değil üstten yaklaşmamız. “Ufak tefek eksikleri görmezden gelmemek” hatasına düşmemeliyiz. En ufak eksikliği dahi düzeltmeliyiz. Yoksa bu işlerimizdeki ufak tefek noksanlıklar ileride önümüze büyük problemler olarak çıkacaktır.

Japonya’nın gelişmişlik seviyesinde ve toplumsal refahında örnek gösterilmesinde dakiklilk, işi tam ve tamdan fazla yapmak büyük rol oynuyor. Japonya ile aramızda belkide uçurumlar yok sadece 0.02 lik bir fark var ama bu fark yıllar içinde çarpımın sonucunu çok değiştiriyor.

Evet hatta haftada 3 gün çalışma sistemini deneyen kurumlar çalışanların hangi gün ne yapacağını bilerek planlarını daha kolay yaptıklarını. İş veriminin artmasını ve dışarıda sosyal zaman etkinlerine daha çok vakit ayırmaları sağlanmış. İnsan odaklı bir yaklaşım var.
Türkiye’de memur kafası bu konuda oldukça ters ve olumsuz etki sağlamış olacak ki 1 birim zamanda yapılacak bir işi, 4 birim zamana dağıtıp vakit öldürerek oldukça verimsiz bir çalışma ortamımız var…

Çalışmak var etkili çalışmak var…

Doğru yöne çalışmayı bilmiyoruz demekki…

Bu sorunun en büyük cevabı bilgiyi yönetmek olarak düşünüyorum ben, bizler henüz bilgiyi yönetmeyi bilmiyoruz. Bilgiyi nasıl yönetiriz?
Bunun cevabı bir konuda profesyonelleşmek bence ama işverenlerin istediği çok farklı olabiliyor.
Ben bir mühendisim ve bu konu gerçekten çok can sıkıcı her şeyden biraz ama hiç tam değil.

Roger garaudy 1970lerde japonyada sosyalist hareketleri ve grevleri anlatırken japonları anlaşılmaz bir millet olarak anlatıyor. Japonların grevden anladıkları iş yavaşlatmaktan anladığı yapması gereken işi en iyi şekilde yapıp fazla çalışmayı yapmamaları, grev yapan postacılar mektupları dağıttıktan sonra iş yavaşlatıyorlar. Bizim anlamamız gereken en önemli şey iş ahlakı maalesef ülke olarak çok çalışıyoruz ama ne kadar nitelikli ürün derdindeyiz. Ne kadar verimli çalışmak istiyoruz. Ne kadar memnunuz. İnsanoğluna hizmet vermeye niyetli miyiz. Sorun sadece çalışma saatleri değil

Insanlar isini sevmiyor ondan da olabilir