Premium Ürün Denemesi

521 podcastlerini dinliyordum. Bi bölümde premium ürünlerden bahsedilmişti resmen ufkum açıldı. Denesem mi denemesem mi diye kendi içimde çelişkiye girdim.

En sonunda ne kaybedebilirim ki diyerek bi domain aldım. Ardından ücretsiz hosting ve içine basit bir tasarım yükledim. İngilizce olmak suretiyle bir ürün geliştirdiğimi ve sınırlı sayıda kaldığını %25 indirimde olduğunu yazdım. Sahte referanslar ekledim. Şirket gibi gösterdim haritada San Francisco’da Zynga, Pinterest gibi şirketlerin yanına konumlandırdım. CloudFlareden ücretsiz ssl aldım. Güvenli olduğunu gösterebilmek için gerekli görselleri siteye ekledim.

Instagram hesabı açarak California, San Francisco ve Dubai de gösterilecek şekilde bir haftalık reklam verdim.

Heyecanla bekledim. Heyecanlıydım çünkü ürün yoktu. Evet, yok. :slight_smile: Eğer biri satın alacak olursa hemen yapıp ona gönderecektim. Sitenin adını Türkçe’de saçma ancak İngilizce okununca havalı görünen bir isimdi. “Aglayin.com” Türkçe’de “Ağlayın”, İngilizce’de “Eeglayin”. :blush: Ve beklemeye başladım.

Bekledim, bekledim, bekledim…

Sonunda kimse gelmedi. :smiley: Ben grafik tasarım okuyorum ve tasarım mükemmel değildi. Ancak çok dandik tasarıma sahip sitelerin satabileceğini düşününce bu da sattırabilir diye düşündüm. Basit tasarım ekledim. Belki sırf site tasarımı yüzünden satılmadı. Sizce ben nerede ne hata yapmış olabilirim?

Site: Aglayin.com

Bu ne çılgınca bir hareket, hoşuma gitti :slight_smile: Tabi etik olup olmadığı konusu tartışılır.
Bence hatanız sitede yeterinde bilgi ve referansınız olmaması. Sitede neredeyse içerik yok. Sayacınız her sayfayı yenilemede sıfırlanıyor. Kullanıcı için ne tür deneyimler sağlanacağı hakkında bir bilgi yok, genelde altı boş yazılar gördüm…

Ayrıca bootstrap ile alelacele yazılmış bir site gibi duruyor. Kısacası güven, deneyim ve referans yok…

Ama fikir acayip :ok_hand:

Teknik olarak hiç bir şeyi satmaya çalışıyorum. Ve evet çok delice bir şey. :smiley:
Şimdi sitenin tasarımı daha profesyonel yapacağım. Daha fazla dolu yazılar yazabilmek için benzeri siteleri incelleyeceğim yani pazar araştırması yapacağım. Deneyimleri de yazıp hatta videolayacağım. Sayacı düzelteceğim. Her 15 saatte bir sıfırlansın. :smiley: 3 tane referansıma ait instagram hesabı açıp bot atacağım. bu şekilde gerçek kişiler gibi gözükebilecekler.

Kabul ediyorum etik değil ancak her şey hep böyle başlamıyor mu? Apple, BlueBox. Facebook, FaceMash. Vs…

Bir tane satabilirsem daha fazla satabileceğimi anlarım ve bunun üstüne daha fazla düşerim.
Arkadaşlarıma bir hiçi satmaya çalıştığımı söylüyorum. :smiley:

Enterasanmis hakkaten. Degisik bir deney, olayin sonunda adamlar paralarını geri isteyeceklerdir gibime geliyor. Bana sorarsan sitede ne satildigi belli değil, sattigin urunun bi demo versiyonu falan olmasi lazim insanlar biseyi denemeden almazlar gibime geliyor. En kötü urune ait ssler koyabilirsin

Hocam bunu test etmek için site vs kurmanızada gerek yok.
Facebook ile bir reklam hazırlayıp sadece potansiyel müşteri bilgisi toplayabilirsin.
Sitendeki en büyük hata hiç bir şeyin yanında bir fiyat yazmıyor olması ve ne satıldığının belli olmaması.
Website scripti ise rakiplerin demo örnekleri binlerce kullanıcı yorumunu referans gösterirken senin bu siteyle satış yapamaman başarısızlık değil.
Eksik çok fazla normal bir durum.

Bunu sırf denemek için griştiğim proje. Şuan asıl projemiz ve finallerim geçerse bu söylediklerinize göre Aglayin i tekrar şekillendireceğim.

Güzel bir deneyim olmuş, konuşup söylenip beklemek yerine deneyip olup olmadığını görmüşsünüz en azından.

Ancak bu tür deneylere başlamadan önce, sizden önce bu tür işleri deneyen kişilerin tecrübelerinden ve yöntemlerinden yararlanırsanız çok daha az efor ile daha fazla iş yapabilirsiniz. Örneğin konuya ilişkin önceden okuduğum şu uzun blog yazısına göz atabilirsiniz: https://videofruit.com/blog/make-money-blogging/

Konunun adı pre-sell olarak geçiyor ve aslında yaptığınız şey konuya ilişkin bir ilgi oluşturup onu takip eden bir kitle elde etmek.

Yapanlara ve yaptığının sonucunu diğerleriyle paylaşanlara saygımız sonsuz. Sonraki deneylerinizde başarılar dilerim.

Burak güzel bir cevap yazmışsin :+1:

Olay deney yapmaktı. Deney yaptım ve arada bazı şeyleri değiştirerek test edeceğim. :slight_smile: