Sor, Öğren projem hk


#1

Merhaba,

Projemle ilgili fikirlerinizi bekliyorum:)

SOR, ÖĞREN:

Türkiye’ de gündemde olan konular hakkında soruların sorulduğu, bu soruların uygulama kullanıcıları tarafından cevaplandığı, böylece; ilgili konu hakkında toplumun ne düşündüğünün kolayca öğrenildiği bir mobil uygulama, nabız ölçer.

Türkiye’ de gündemde olan konular hakkında diğer insanların neler düşündüğünü bilmeye fırsatımız yoktur. Bunun için çeşitli anketler ancak sınırlı sayıda kişiye ulaşılarak yapılmakta ve çok da doğru olmayan sonuçlar çıkmaktadır.

Bu uygulama ile; Gündemde olan herhangi bir konu hakkında şıklı sorular sorulacak, uygulamayı kullanan insanlar verilen süre içerisinde bu soruyu cevaplayacaktır. Süre sonlandığında cevap oranları uygulama üzerinden yayınlanacaktır. Böylece; bir konu hakkında Türkiyedeki insanların ne düşündüğünü çok kısa bir sürede, çok kolay bir şekilde öğrenebilmiş olacağız.

Örneğin; Türkiye’ de Cumhurbaşkanlığı seçimi olacağını düşünelim. Bu konu hakkında çeşitli anketler yapılmakta ancak anket sonuçları çok da doğru çıkmamaktadır.Bu uygulama üzerinden; “Sizce Cumhurbaşkanı kim seçilecektir?” sorusu ve şıkları verilecektir. 6 saat boyunca soru aktif kalacak ve kullanıcılar soruyu cevaplayacaktır. 6 saatin sonunda soruyu cevaplayan kişiler arasından kaç kişinin hangi cevabı verdiği uygulama üzerinde yayınlanacaktır. Böylece; hiç bir ankete gerek kalmadan, insanlara soru sormaya gerek kalmadan bu uygulama ile insanların herhangi bir konuda ne düşündüğünü öğrenebileceğiz.


#2

Universal:


Türkiye pazarı:


Çıkarım: Tr pazarında kullanıcıya para vs. vermezseniz bununla uğraşmazlar. Uğraşılsa bile çok küçük bir kitle uğraşacağı için asıl işlevi olan toplumun fikirini temsil etmeyi gerçekleştirememiş olur. Bu uygulamaları incelemeniz sizin için faydalı olabilir.


#3

Öncelikle düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. Ancak bunu anket gibi düşünmeyin.
Günde tarafımızdan sadece 1 kaç can alıcı birer soru sorulacak, verilen süre bittiğinde artik o soru kaybolacak.
Anlık sorular gibi düşünün.
Ayrıca, kurumlar insanlardan öğrenmek istediği bir bilgiyi soru sorarak öğrenebilecek.


#4

Öncelikle çalışmanızda başarılar dilerim.
Abladığım kadarıyla çok fazla şık olmayan sorularla ilgili oran sunmayı hedefliyorsunuz. Seçimi kim kazanır, maçı kim alır, acunun programda bu akşam kim elenir vb?
Gazeteler veya TV programları kendi İnternet siteleri üzerinden benzer soru cevap çalışmaları yapabiliyorlar (kısa süreli cevap toplayan). Bunu bir mobil uygulama üzerinden yapmayı hedefliyorsanız insanları yüklemeye ikna etmeniz gerekecek. Eğer her gün bir iki soru olacak derseniz, kamuoyu dönüşü almak isteyen müşterileri çekmeniz veya aralarından eleme yapmanız gerekecek. Kullanıcı için birkaç gün arka arkaya ilgisini çekmeyen soru olması halinde uygulamayı silmesi veya iyi ihtimalle yüklü tutup dönüş yapmaması muhtemel. Hazırda bir kullanıcı kitleniz olmadığından başlangıçta işiniz çok daha zor olacak çünkü merak edip yükleyen, kimse kullanmıyor daha bunu diyip silecek muhtemelen. Yükleyen kullanıcıyı tutabilmek için bir katma değer sağlamanız gerekiyor. Kullanıcı etkileşimi günde 1 oy vermek ve gün sonu bir konunun sonucunu beklemek olan uygulamada bu etkileşimi canlı tutmanız için fikirlere ihtiyacınız var, anlattığınız kadarıyla yeterli olacağını düşünmüyorum.


#5

Sorun şu ki, kullanıcının kazandığı bir şey yok. Ondan dolayı bunu kullanmayacaklardır. Kullanıcıların bir şey alması lazım. Olay bu.


#6

Kolaylıklar diliyorum.

Kesinlikle bu proje yolculuğuna çıkın, sonu başarılı olsa da olmasa da pek çok şey öğretir size.

  • Ürünümün diğerlerinden farkı ne,
  • Kullanıcılara uygulamamı nasıl indirtebilirim,
  • Hangi tanıtım, reklam stratejilerini izlemem ve diğerlerinden ayrışmam gerekiyor,

vs. gibi bir sürü başlığı bu projeyi faaliyete geçirme esnasında deneyimleyeceksiniz.

James Dyson doğru & farklı elektrik süpürgesini üretebilmek için beş bin adetin üzerinde prototip yaptı. Hatalar yapa yapa doğruyu en sonunda buldu. Şu anda bile Dyson elektrik süpürgesine baktığınızda şekil olarak onu diğerlerinden ayırabiliyorsunuz. James, bu denemeleri, hataları, yanlışları yapmamış olsaydı, bu sadece fikir aşamasında kalsaydı şu anda bu konumda olabilir miydi ?

Etrafımda herkesin fikri var, fakat uygulamaya geçirebilen insan sayısı bir elin parmaklarını geçemeyecek kadar. Herkes süslü Start Up, Uygulama, Girişimcilik, Yazılım fikirleri üzerine saatlerce konuşuyor fakat gerçekten yapabilmiş insan sayısı ne kadar az farkında değil misiniz.

O yüzden ne yapın edin bu yolculuğa çıkın. Deneyin, düşün, kalkın, başarısız olun veya ilk kurşunda hedefi tam doksandan vurun.

Yeter ki “Yapın”