Ürünümün iskeleti için en uygun materyal

Merhaba,
Eni 10cm, boyu 18,5cm ön tarafın yüksekliği 1cm arka tarafın yüksekliği 3cm dikdörtgen şeklinde bi ürünüm var. Fakat bunu hangi maddeden ürettirebileceğime karar veremedim.

İnternet üzerinden yaptığım araştırmalar sonucu bunu plastik enjeksiyon yöntemiyle yaptırmam şuan da imkansız. Çünkü bunun için sağlam bir yatırım gerekiyor. Ne yazık ki 3d yazıcılar da şimdiki teknolojileriyle son kullanıcıya satabileceğim kalitede basķı yapamıyorlar. Ben de cnc veya lazer ile aluminyum sac düşünüyorum ancak bu konuda pek bir fikrim yok. Boyutlarını verdiğim bu ürünü cnc veya aluminyum lazer kesim olayı ile ne kadara mal edebilirim? Sanayiye uğramadan önce size danışmak istedim.

Ha bu arada et kalınlıği da 0.10 falan.

Görsel ile derdinizi daha iyi anlayacaklardır.

Anlatmak istediğim şey bu;

(Kusura bakmayın acele bir şekilde çizmek zorunda kaldım. :slight_smile: )

0.10’dan kastınız 1mm sanırım ?

Net bir görsel çizebilirseniz autocad’de çok daha yardımcı olur. Ama detayı yok, sadece gönderdiğiniz görsel gibi olacaksa nasıl birleşim yapacağınızı da düşünseniz iyi edersiniz.

Kaç adet gerekiyor ?

Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim.

Ürün aslında tam da bu çizdiğim şekilde olacak, detayı yok. Evet 1mm demeye çalıştım. Birleşim kısmıyla ilgili de; sadece tabanı vida ile çıkarilip takilsa yeter. İçine elektronik aksamı yerleştirmek için.

Başlangıç için 3-4 tane üretmek istiyorum. Veya fiyata göre değişir. Tam emin değilim net bir rakam yok. :slight_smile:

(Kusura bakmayın endüstriyel tasarım hakkında yeni yeni fikir sahibi oluyorum. Bu yüzden çok fazla bir bilgim yok, ama lazım olan bilgileri siz sorun ben kendimce söyleyeyim.)

Lazer kesim - büküm ile üretebilirsiniz. Solidworks veya autocad ile çizip dxf formatında kaydederseniz İstanbulda zeytinburnu demirciler sitesinde yaptırabileceğiniz bir çok yer var. Programlar hakkında bir fikriniz yok ise zor bir parça olmadığı için bazı yerler çizimini de yapabiliyor. Alümiyum yapılıp eloksal kaplama olabilir, siyah demir yapılıp boyanabilir veya paslanmaz yapılıp boyamayabilirsiniz. Fiyatlar arasında çok farklılık olmaz 3-4 tane bu şekilde bir kutuyu 150 TL’ye halledebilmeniz lazım. Sadece kutu lazımsa altınkaya kutudan bakabilirsiniz. https://www.altinkaya.com.tr/

1 Like

Eren bey yanıtınız için çok teşekkür ederim. :blush: Aslında aradığım cevabı sayenizde buldum diyebilirim. :blush: Çünkü bu işlerde yeni olduğum için bazı şeyleri yeni yeni öğreniyorum. Daha önce autocad’i 1-2 defa kullanmıştım ama galiba şimdi kendim aklımdaki tasarımı dijital ortama aktarabilirim. :blush:

Şuan da rotamı çizdim; İlk önce tasarımı dijital ortama aktarıp sanayiye gideceğim ve alüminyum yaptırıp eloksal kaplattıracağım. Ancak bu iş haziran ayında olacak.
Ben burada hangi aşamalarda olduğumu ara ara paylaşırım. Tabii yine takıldığım noktada yardımlarınızı da istiyorum. Tekrardan sağ olun, iyi günler. :blush::blush::blush:

2 Likes