Uygulama geliştirerek bilişim ihracatına nasıl başladım

Herkese merhabalar,
Çok uzun süredir Radyo521’i dinliyordum. Son bir kaç aydır ara vermiştim ancak tekrar dinlemeye başladım. Sonuç olarak forumu gördüm ve “nasıl ihracat yapabilirim” diye düşünen arkadaşlara fikir verebilmek için kendi tecrübelerimi burada paylaşmak istedim. Bu arada forum gayet güzel (cms aidatı biraz pahalı ama güzel).

Amatör olarak 2 yıl önce mobil oyun sektörü ilgimi çekti. Aktif olarak da 1 yıldır Google Play’de oyun odaklı uygulama geliştiriyorum. Kodlamam çok zayıf (matematik özürlü sayılırım) ama grafik tasarım konusunda çokça tecrübem var. İşe ilk olarak Youtube üzerinden Unity 3D videoları izleyerek başladım. Bolca İngilizce ve Türkçe video mevcut Youtube’da. Unity forumu da kendini geliştirmek isteyenler için gayet güzel bir ortam sunuyor.

Bu kısa sürede 10’u aşkın oyun yayınladım (Kodlama ve grafik konusunda yerli yabancı çok sayıda geliştiriciden ücretli destek aldım). Yayınladığım oyunlardan çoğu başarısız oldu. Ama bazıları yeterli tecrübe, doğru Google Ads reklam stratejileri ve bolca veri analizi sayesinde başarıya ulaştı. 1 tanesi 1 milyonun üzerinde, 1 tanesi 650 bin ve 2-3 tanesi de 100 bin-500 bin aralığında indirme aldı.

Odaklandığım oyun kategorileri 1 milyon indirmeye 70-150 bin tl civarında (reklamlardan) para kazandırıyor. Admob (Amerika) ve UnityAds (Finlandiya) reklam sağlayıcılarını kullanıyorum. Admob TL olarak UnityAds ise USD cinsinden ödeme gönderiyor.

Radyo521 programlarında mobil uygulama / oyun geliştirme üzerine daha fazla bilgi paylaşımı yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu sektörün cazip avantajları var;

• hala hızlı büyüyor,
  • kısa sürede deneyim kazanmak mümkün,
  • tek başına bile başarı yakalamak imkan dahilinde,
  • ihracat yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan,
  • bilgi paylaşımı konusunda oldukça istekli topluluklar mevcut,
  • giriş maliyeti diğer ihracat sektörlerine göre daha düşük.

Bu liste daha uzar gider. Az da olsa ilgisi olan arkadaşlara mobil uygulama sektörüne girmelerini tavsiye ederim.

Görüşmek üzere,
Saygılarımla.

Muhteşem. Çok Teşekkürler. Saygılar.

Konu süper ve teknige de katılıyorum. Zaten siz yapmışsıniz. Tecrubelerinizi biraz daha acarak paylasabilir misiniz detaylari? Oyun linkleri, veri analizi ne yaptiniz da basari sagladi gibi

Merhaba,
Uyguladığım teknikleri açmaktan daha iyisini yapabilirim sanırım :slight_smile:

Aşağıdaki sayfada en son çıkardığım oyunun (maalesef başarısız oldu, şimdilik) a’dan z’ye geliştirme, yayın ve yayın sonrası çalışmalarını anlattığım onlarca sayfadan oluşan günlük notlarımı inceleyebilirsiniz:
https://www.r10.net/amp/1892026/1/toplanin-adim-adim-yeni-oyun-yayinlama-hikayem.html

Başarılı olanlarda da aynı teknikleri (hatta daha ilkel hallerini) kullandım.

Evet, oyun sektörü ihracat yapmanın ve güçlü müşteriye ulaşmanın belkide en zahmetsiz yolu olabilir.

Geliştirmekte olduğumuz üretkenlik uygulamasına finansal destek olması için bizde bir oyun geliştirme kararı alıp hemen işe koyulduk :slight_smile: Fikir oluştuktan sonra özellikle Apple tarafından öne çıkarılan uygulamaların, oyunların minimalist yaklaşımlarını göz önünde bulundurarak bir oyun geliştirdik ve yayınladık.

Oyunumuz dünya genelinde Arcade ve Puzzle kategorileri dahil, “En İyi Yeni Oyunlar” başlığı altında Apple tarafından öne çıkarıldı. Amerika, Çin, İngiltere, Almanya, Fransa, Güney Kore, Kanada, Avustralya, Japonya, Rusya, İspanya, İsveç ve Hollanda bu ülkelerden en dikkat çekenleriydi.

Bazılarınızın aklına “Apple’ın oyununuzu/uygulamanızı future etmesi için hangi metotları denediniz.” şeklinde sorular gelebilir. Bu yönde biraz araştırma yaparak ilgili yöntemler hakkında hemen fikir sahibi olabiliyorsunuz. Özetlemek gerekirse; Eskiden appstorepromotion@apple.com veya appoftheweek@apple.com mail adresleri üzerinden uygulamanız hakkında apple ile iletişime geçilebiliyordu. Şimdi ise apple daha iyi bir yöntem sunuyor geliştiricilere. https://developer.apple.com/contact/app-store/promote/ adresinde yer alan formu uygulamanız yayınlanmadan veya yeni bir güncelleme göndermeden 6-8 hafta öncesinden doldurarak apple’ı haberdar etmeniz gerekiyor.

Uygulamanızı önce appstore’da daha sonra google play’de yayınlayarak öncelik sırasını apple’a vermeniz şeklinde tavsiyelerde var. Biz de öyle yaptık.

Diğer bir nokta ise uygulamanızın normalin üstünde bir arayüze sahip olması ve minimal yaklaşımları barındırması gerekiyor.

Apple ios 12 ve yeni mac os işletim sistemi üzerinden dark temalı uygulamalara epey yer verecek gibi görünüyor. Yeni uygulama geliştirecek olanlar veya geliştirmekte olan arkadaşlar alternatik olarak dark tema seçeneğini kullanmaları onlar için bir avantaj olabilir.

Bu arada bahsi geçen oyunumuzun tanıtımı:

İyi çalışmalar.

Merhaba,
Değerli bilgiler için teşekkür ederim. Oyununuz çok güzel tasarlanmış. Fikir olarak da gayet iyi.

Ben de yeni bir oyun projesi üstündeyim ve önceliği bu sefer Appstore’a vermeyi düşünüyorum. Verdiğiniz taktikleri kullanacağım.

Başarılarınızın devamını dilerim.

Saygılarımla.

Paylasimlar ilham verici teşekkürler arkadaslar :+1: :+1:

Kesinlikle, bence de ilham verici paylaşımlar olmuş bu gibi çalışması olan arkadaşların destek olmasını diliyorum.

Tebrik ediyorum sizleri. Uzun zamandır benimde aklımda olan ama ertelediğim bir girişim. Güzel şeyler görmek güzel.

@Ejder, @ilkergun, @halimuygun İlginiz için teşekkür ederim.

Mobil oyun sektörüne girmek isteyen arkadaşların özel soruları varsa bana Skype üzerinden ulaşabilirler: the_white_white

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.
Saygılarımla.

Bence skype yerine burda bi baslik altinda soru cevap olsa daha çok kisi faydalanir gibime geliyor

Genel soruları buradan da cevaplayabilirim. Ancak henüz hayata geçirilmemiş fikirleri ile ilgili soru sormak isteyen arkadaşlar açık şekilde sormaktan çekinebiliyorlar.
Saygılarımla.

şunu eklemke istiyorum en begendiğim konu abi süpersin ya :slight_smile:

Eyvallah, teşekkür ederim. Kafanıza takılan sorular varsa cevaplamaktan memnuniyet duyarım.

Hocam ben sunlari merak ediyorum cevaplarsan sevinirim.

1. Kazanç indirmeye göre mi hesaplanmali, aktif kullaniciya mi gore? Bu ikisi arasinda ortalama bi iliski var mi? Örneğin 1m download varsa ort 100k aktif kullanicisi vardir(10da 1i)

2. Kabaca mesela 100k downloadda kazanc ne kadar oluyor? 1m downloada ort 100ktl/aylık demiştiniz, bu artis exponansiyel mi lineer mi onu merak ettim. Eger lineerse 100k download 10k tl/ay kazandirir, lineer degilse daha az

3. Ben developer oldugum icin bu cerceveden bakarsak, sizin tek başıniza/outsource ederek bir kısmını, oyun gelistirmede izlediginiz stratejiler nelerdir? Örneğin oyun 2d secilmeli ve kart gibi yapılması daha kolay olan kategori olmali vs

Gerçek kazanç oyunun günlük aktif kullanıcısına, bu kullanıcıların oturum süresine ve ekran görüntüleme ortalamalarına göre hesaplanır. 1 milyon indirme alan bir oyun sonradan düşüşe geçmişse ve günlük indirme ve aktif kullanıcı sayısı az ise pek fazla kazandırmaz.

Benim odaklandığım kategorilerde 100k indirme yaklaşık 7 ila 15 bin tl kazandırıyor. Günlük indirmeler arttıkça günlük gelir de artar. Ancak elde tutma (retention) değerleri yüksek değilse birikme olmaz ve gelirdeki istikrarlı artış (doların artışı dışında) günlük indirmelerin istikrarlı artışlarına bağlı kalır.

Özel mesaj ile de belirttiğim üzere en kolay yöntem yaygın bir oyunu alıp işlevsel eklemeler yaparak iyi bir reklam bütçesi ile yayınlamaktır. Unblock Taxi örneğine bakabilirsiniz. Roll the ball oyununun klonundaki top, araba yapılarak (ve köşelerde 90 derece döndürme/rotate eklenerek) hazırlanan bir oyun.
Saygılarımla.

@the_white okumadıysanız Amir Rajan’ın (A Dark Room’u yapan abi) tüm süreci anlattığı kitabını tavsiye edebilirim.

Şurada içeriğin çoğu mevcut.

Kolaylıklar diliyorum.

The White bu foruma katkıların için çok teşekkürler.
521’de rejiyi geçen gün çok güzel çözdük. Eskisi gibi aman of of acaba demeden şıppadanak canlı yayın konuğu alabilicez. Oyun sektörü güzel sektör. Ve herkes acayip merak ediyor. Sana canlı bağlanalım soralım soruşturalım programda da olsun anlattıkların. 3-5 indirme de biz alalım. Uyar mı? İstersen videolu istersen sadece ses. (ısrar baskı yok)

Çok iyi fikir bence de.Gençleri de bu sektöre yönlendirmek lazım

Merhaba Kadir Bey,
Rica ederim.

Sanırım artık haftada sadece 1 gün yayın yapıyorsunuz (anlaşılacağı üzere offline dinleyenlerdenim :slight_smile:). Öyleyse ayın 24’ündeki yayına katılabilirim. Edindiğim kısıtlı tecrübeleri paylaşmaktan memnuniyet duyarım. Soru cevap formatı üzerinden gidebiliriz. Sesli katılım benim için daha uygun.
Saygılarımla.