Uygulama geliştirerek bilişim ihracatına nasıl başladım

Ayin 24 ünde goremedik hocam? Haftaya mi kaldi :slight_smile:

Kadir Bey henüz dönüş yapmadı. İş takibi konusunda biraz eksiklikleri var tecrübe ettiğim kadarıyla.

Uygulama geliştiriciler idealist olup kimsenin indirmediği uygulamalar mı yapmalı yoksa popüler uygulamalar yazıp pazarda yer mi kapmalı, bu yazı bunu incelemiş. Para para para diyo :grinning: https://link.medium.com/dMkGBlnneR

Bu konuyu bizzat ben de tecrübe ettim. Tasarladığım özgün oyunlar başarılı olmadı. Ama rekabetin bol, kullanıcının zaten bildiği türdeki oyunların özgün fikirlerle tasarladığım varyasyonları veya daha iyi grafiklerle yaptığım varyasyonları başarı kazandı. Küçük oyun veya uygulama geliştiricileri başarılı olmak istiyorlarsa, sektörde yeterli tecrübe edinene ve bol reklam için yeterli para biriktirene kadar mükemmelliyetçiliklerini ve hiç kimsenin henüz yapmadığı özgün fikirlerini bir kenara bırakmalılar.

Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle [the_white]'ın paylaşımı benim için inanılmaz kıymetli. Çok teşekkür ediyorum.

Bundan 7-8 ay önce Radyo521 izlerken [ersinyilmaz]'ın sabah erken uyanıp elde ettiği fazladan zamanla projeler yaptığını anlatımasından gaza gelip bir mobil oyun projesine başladım.

supermegaspacegame.com
instagram.com/supermegaspacegame
youtube.com/channel/UCS7x4xO7IYlZWP4yeXBKJxA

Günde ortalama 2-3 saat zaman ayırarak 6 ayda oyunu videolarda görebileceğiniz seviyeye getirdim.
Bir grafikçi arkadaşım da görselleri hazırlamaya devam ediyor.
Oyunun altyapısı çoğunlukla tamamlandı. Hikayeye göre level tasarımarı, grafikleri vs tamamlandıktan sonra düzgün bir beta çıkarabileceğiz.

Şu an instagram üzerinden takipçi sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Henüz google play / app-store / steam ile ilgili bir deneyimimiz yok. Önce oyunu iyi bir seviyeye getirip daha sonra buna odaklanmayı düşünüyoruz.

Böyle bir konu altında tartışmak/paylaşmak istedim. Belki başka birinin kafasında bir kıvılcım çakar veya bize bir şey söyleyecek arkadaşlar vardır.

Selamlar.

Oyununuzu ben çok beğendim. Elinize sağlık.

Şimdiye kadar ne zaman uzay temalı bir oyun yapsam başarısız oluyor. O yüzden şahsen artık uzak duruyorum bu konudan :slight_smile: Uzay, uzay gemisi vs. çok eril konular. Kitlenin yarısı sırf bu yüzden gidiyor. Reklam yaparken dönüşüm oranlarında ve organik mağaza ziyaretçilerinin indirme oranlarında olumsuz etkisi oluyor.

Bu tür özgün oyunlarda yukarıda da yazdığım gibi yüksek bütçeli reklam neredeyse zorunluluk gibi. Tabi belirli bir kitleniz varsa ve bu çekirdek kitle sayesinde bu tür oyunları seven kişilere ulaşmada zorluk çekmeyecekseniz organik olarak da başarılı olabilecek potansiyelde bir oyun bu.

Kolay gelsin. Başarılar dilerim.

Oyun sektörü kesinlikle müthiş bir potansiyel vaat ediyor.

Yaklaşık İki Yıldır bir spor simülasyon oyunu geliştiriyorum. Oyun Hem Windows hemde OSX tabanlı olarak Steam üzerinden satışa çıkacak. Oyunun yapay zeka kısmında yaklaşık 4 aydır kodlama yapmaktayım. Gerçekten ömrümde beni bu kadar fazla zorlayan başka bir şey olmamıştı.

Bu başlığı okuyan ve yazılıma, oyun geliştiriciliğine merak salmış radyo521 severlere acizane tavsiyelerim şunlar;

• Oyun geliştirmek belkide yazılımın en zor alanlarından birisi. Zorluk alanı çok yüksek. Yazılım geliştirmenin Oyun türünüze göre zorluk seviyesi değişse de, yapay zeka bilginizin olması, matematik ve fizik kapasitenizin fazlasıyla olması gerekiyor. Geliştirme yapacağınız platforma uygun programlama dili bilmeniz de şart.

• Piyasada bulunan hazır oyun motorları öğrenimi kolay olsa da bazı dezavantajlar barındırıyor.

• Radyo521 yayınlarında Kadir’in defalarca söylediği gibi gerçekten ekip olamadığın sürece, gerçekten doğru odaklanmayı sağlamadığın sürece gerçekten iyi bir oyun yapmak rüyadan öteye geçemiyor. Tabii ki tek veya birkaç geliştiricinin geliştirebildiği basit oyunları bu kapsam içerisine katmıyorum. Buradan kastım nitelikli oyunlar. İyi bir ekip olup, sağlıklı bir iş bölümü yapılmadığı sürece yüzlerce mühendisin bulunduğu büyük oyun firmaları ile yarışabilmek mümkün değil.

Oyun geliştiriciliği ile ilgili şu söz çok doğru;
Resim yapacağım diye başlanılıp zamanın %95’ini kalem açmayla geçireceğiniz aktivite.

Altını çizmek istiyorum ki, Unity vb oyun motorları ve hazır market araçları sayesinde mobil platformlara oyun geliştirmek bu kapsamın dışında.

Bu sebeple ekip olmak gerek, iş bölümü yapmak gerek, odaklanmak gerek. Ekip üyelerinin gece gündüz birbirini iteklemesi gerek ki dünya çapında işler ile yarışabilecek ve sektörde yer elde edebilecek işler ortaya çıksın.

Merhaba arkadaşlar.
Yaklaşık 6 ay önce yazmış olduğum konuya geri dönüp rapor vermek istedim :slight_smile:

Proje başlayalı tam 1 yıl oldu. Başlangıçtan beri part-time ve son 3 ay full time çalışarak oyunun beta versiyonunu tamamladık.

Şu an oyunun betasını itch.io üzerinden yayınladık test etmek isterseniz aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Amacımız belli sayıda oyunun oynanması ve bize fikir verecek geri dönüşlerin olması. Bunun ardından tam versiyonu çıkartmak için çalışmaya devam edeceğiz.

Oyunda detaylı analitik sistemimiz var. Kaç kişi hangi level’a gelebilmiş, hangi kısımda takılmış, ortalama kaç kişi kaç saat oynamış görebiliyoruz.

Oyun Android ve Windows’ta direk oynanabiliyoruz. Apple kullanıcıları ise browser üzerinden test edebilirler.
Beta için hazırladığımız bölüm uzay aracının kontrollerine alıştıktan sonra 45-60 dk sürede tamamlanabiliyor.
Eğer oynayıp test eder ve bize geri dönüşte bulunursanız çok memnun oluruz.

Oyunun sayfası
supermegaspacegame.com

Oyunu oynadıktan sonra feedback formu burada:

Indeigogo kampanya sayfası burada:

Diğer linkler burada:
Instagram: https://www.instagram.com/supermegaspacegame
Twitter: https://twitter.com/spmegaspacegame
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCS7x4xO7IYlZWP4yeXBKJxA
Discord: https://discord.gg/UsewVX2

Oyunun tamamını içeren video burada:

Özellikle konu ile ilgili deneyimli arkadaşların söyleyeceklerine ihtiyacımız var.
Selamlar herkese :wink:

tebrikler bravo :clap::clap:

Tebrik ederim. Çok güzel bir iş çıkarmışsınız. Oyunu indirdim. Şu sıralar biraz yoğunum ama en kısa zamanda oynayıp tecrübelerimi sizinle paylaşacağım. :+1:

Öncelikle elinize sağlık, güzel mesafe katetmişsiniz. Umarım güzel başarılar elde edersiniz.

Oyunu browser üzerinden inceledim. Intro biraz daha sinematik olabilir ve oyunun hikayesi bu kısımda daha iyi vurgulanabilir. Bilgisayar başındaki karakterin seçilmesinin bir amaca bağlanması dış ses veya alt yazı ile verilebilir. Bu şekilde de fena değil.

Diğer bir nokta register ve login olmadan oyunun oynanamaması büyük risk. Mobil uygulamaların cihazlardan ilk fırsatta kaldırılma oranı, uygulamayı daha kullanmadan register ve login şartı isteyen uygulamalar olduğu ile ilgili çok veri var. Hiç olmasa bile tutorial veya belirli bir checkpoint’e kadar oyuncuyu hiç register ve login ile meşgul etmeyip bir an önce oyunun dinamiklerine kaptırmanız lazım. Zaten intro ve ilk oynayışta oyuncu oyunu kabullenirse o zaman ona sahip çıkacaktır. Şahsen ben login şartını görünce zahmete girmeyip, youtube’u açıp kanalınızdaki videolardan oyunu inceledim :slight_smile:

Son olarakta müzikler iyi, ama uzay oyunu olduğu için “Sky-Space Ambient Music” stilindeki müzikler oyuncuyu daha uzun müddet oyunda tutar.

Kısacası ilk 30-40 sn’de oyuncuyu elde tutmaya bakın, gerisi gelir.:+1:
Başarılar…

Yorumlarınız için teşekkür ederim.
Login kısmı sadece beta olduğu için var tam sürümde dediğiniz gibi oyuncuyu akıcı bir şekilde oyuna yönlendireceğiz.
Bazı geliştirmeler yapıp bir beta daha yayınlamayı planlıyoruz.
Tekrar teşekkür ediyorum yorumlarınız için.