Yurt dışı gelirlerinin vergilendirilmesi ve para alma sistemleri


#1

Selamlar herkese, konu hakkinda bilenlerden yardim istedigim bikac sorum olcak.

 1. Yurtdisindaki bir startup yazilim sirketinde(trde faaliyeti bulunmayan) remote olarak home office Türkiye’den calisilmasi durumunda trde gelir vergisi odenmez diye bi forumda okudum, bu doğru mu? Degilse en az maliyet ve eforla bu is nasil halledilir?

 2. Freelance calisilmasi durumunda trden ödeme minimum maliyetle nasil alinabilir? Komisyon oranları nelerdir? Ayni sekilde duzenli bir gelir olmamasi durumunda gelir vergisi odemek zorunlu mudur, yontem ne olmali?

Bu 2 soruyu tecrubelerinden destekleyerek cevaplayabilcek kisiler varsa cok makbule geçer


Tasarımcı olarak ihracat
#2

Selam Ejder, bu konuda uzman değilim naçizane bazı deneyimlerim oldu ama bi yerde bu senin insiyatifinde belli bir gelire kadar ki söz konusu bir gelir ise bence her şekilde vergisi ödenmeli. Zaten kanun çerçevesinde eğer parayı elden alıp elden nakit harcamıyorsan yani bir şekilde gelirin bankaya giriyorsa bu takip edilebiliyor ve belli limitlerin üzerine çıkarsa gelirlerin maliye tarafından denetelenebiliyor. Tek bildiğim bu.

Eğer remote çalışma ile ilgili karşı taraf senden verdiğin hizmet karşılığında bir fatura istemiyor ya da senin için kendi bir belge düzenlemiyorsa ki bu remote çalıştığın yeri ilgilendiren bir şey (yani sana yaptığı ödemeyi nasıl belgelendirdiği onun ülkesindeki yasalarla ilgili) ki bu farklılık gösterebilir, Türkiye’de de gider pusulası diye bir şey var mesela fatura kesemeyenlere hizmet karşılığı bir ödeme yapabilmek için ve bu da senden hizmet alanın senin adına sunduğun hizmetin karşılığı olan bedelin gelir vergisini senin yerine ödeyecek demektir. Eğer fatura kesiyorsan faturanı kesip iletebilir faturanı da beyan edip gelir vergini ödeyebilirsin bu konuyla ilgili detayları eğer bir şirketin varsa muhasebecin daha iyi bilgi verebilir.

En az maliyet kısmına yorum yapmayacağım ama ödeme alma ve en az efor kısmı için artık her geçen gün yaygınlaşan olan fiverr ve upwork gibi bir çok hizmet var. İnternette genelde bu tip işleri bu servisler üzerinden yürütebilirsin ama kullandığın servisin bizim ülkemizde bir bağlayıcılığı yoksa yine o servis üzerinden alacağın ödemeler denetlemeye tabi olabilir bir gün.


#3

Merhaba Ejder, ödeme alma konusunda TransferWise’ı araştırabilirsin. Tr.de Garanti Bankası ile çalışıyor.


#4

iyzico.com belki faydalı olabilir.


#5

Değerli Arkadaşlar Merhaba
Konu vergilendirme ile ilgili olunca mali müşavir olarak bazı bilgiler verme ihtiyacı duydum.
2019 Yılı itibari ile Yurtdışına verilen yazılım hizmetlerinin vergi kanunları karşısındaki güncel durumunu aşağıda bulabilirsiniz.
Saygılarımla
Kurumlar vergisi/Gelir Vergisi Kanunu açısından
Yurtdışına verilen yazılım hizmetlerinde % 50 gelir/ kurumlar vergisi istisnası var. Yani örnek olarak yurtdışına web tasarım hizmeti veren bir kişi o yıl kestiği 100 TL nin faturanın 50 TL si üzerinden vergisini hesaplıyor. Limited veya Anonim şirket ise 50 TL nin % 22si oranında ödeme yapılıyor
. Şahıs ise bulunduğu vergi dilime göre ödenecek vergi değişiyor. **( Bu istisnadan yararlanlar daha çok benim gördüklerim, veri güvenliği, ios developer, sap danışmanları, web tasarımcılar, front-end, back-end developerlar)
Aslında yazılım dışında aşağıdaki konularda da % 50 gelir/kurumlar vergisi istisnası mevcut.
● Mimarlık,Mühendislik,Tasarım,Yazılım,Tıbbi raporlama,Muhasebe kaydı tutma,Çağrı merkezi,Eğitim,Sağlık.
Katma Değer Vergisi Açısından
Yazılım hizmetini yurtdışına veriyor iseniz hizmet ihracatı kapsamında katma değer vergisi yok. Kestiğiniz faturalar için ayrıca katma değer vergisi ödemenize gerek bulunmuyor.
Unity veya Unreal Engine v.b. platformlar üzerinden oyun geliştirilerek app store v.b. yerlere konularak gelir elde edilmesi ise maalesef biraz daha farklı
Bu noktada yurtdışı tıklama, oynama gibi nedenlerden dolayı gelir elde ediliyor ise katma değer vergisi yok, ancak % 50 kurumlar vergisi istisnası bu şekilde elde edilen gelirler için söz konusu değil.
Medium’da bu ve benzeri konularda vergi veya muhasebe uzmanı olmayan arkadaşların da sıkılmadan okuyabileceği şekilde bir çok yazım mevcut.
Ek olarak forum sitenizdeki bilgilendirici başlıklardan ve içeriklerden son derece faydalanıyor ve yeni bilgiler ediniyorum.
Teşekkür ederim
Görüşmek üzere
Mali Müşavir Evren ÖZMEN


#6

Hocam çok teşekkürler tam bizim anlatacağımız sekilde anlatmissin :clap: :+1:


#7

Faydalı olmasına çok memnun oldum
Saygılarımla


#8

Yurt dışına hizmet verme ile yurt dışındaki bir firmada maaşlı çalışmayı ayırt etmekte fayda var. Uzmanı olmamakla beraber bildiğim kadarıyla yurt dışı şirketten elde edilen ücret (maaş) gelir vergisinden muaf.

“Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesinin 14 üncü bendinde, kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayan dar mükellefiyete tabi işverenlerin yanında çalışan hizmet erbabına, işverenin Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden döviz olarak ödediği ücretlerin gelir vergisinden istisna edileceği hüküm altına alınmıştır.”
https://www.verginet.net/dtt/11/ozelge-2016-2.aspx?ozID=572


#9

Yurtdışında yerleşik bir firmanın Türkiye’de çalışan personeli iseniz farklı, benim bahsettiğim yazımda belirttiğim üzere Türkiye’de yer alan şirketiniz üzerinden yurtdışına fatura düzenlenmesi durumunda


#10

++ maasin bankaya doviz olarak yatması gerekiyormus, belge icin teşekkürler bu netleştirdi durumu.


#11

anuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayan dar mükellefiyete tabi işverenlerin yanında çalışan hizmet erbabına ödenen ücretlere istisna uygulanabilmesi için;

    1- Türkiye'de hizmet arzeden gerçek kişinin bağlı olduğu işverenin dar mükellef kurum olması, bu kurumun da Türkiye'de hiçbir şekilde kazanç elde edecek şekilde faaliyette bulunmaması,

    2- Dar mükellef kurumda çalışan kişinin hizmet erbabı ve yapılan ödemenin de ücret niteliğinde olması,

    3- Dar mükellef kurumun Türkiye'deki personeline yapılacak ödemenin bu kurumun yurtdışı kazançlarından karşılanması,

    4- Ücretin döviz olarak ödenmesi,

    5- Ödenen ücretin dar mükellef kurumun Türkiye'deki hesaplarına gider olarak kaydedilmemesi,

    şartlarının bir arada bulunması gerekmektedir.

    Diğer taraftan, Gelir Vergisi Kanununun "Tevkifata tabi olmayan ücretler" başlıklı 95 inci maddesinde, ücretlerini yabancı bir memleketteki işverenden doğrudan doğruya alan hizmet erbabının bu ücret gelirleri için yıllık beyanname vermelerinin gerektiği hükme bağlanmıştır.