Yurt dışında şirket kurmak ve malum meselemiz

Selamlar,

Bildiğimiz gibi şirketimizi yurt dışında açtığımızda direkt birkaç adım önde başlıyoruz. Ödeme alma alternatiflerinin çokluğu, şirket kurmanın oturduğumuz yerden “next next next” yapmak kadar kolay olması vs vs. (Örneğin Amerika şirket kurmamız için her kolaylığı sağlamış bize.)

Ama Amerika’da şirket kurmak istediğimizde vergilerimizi de oraya ödemek durumundayız. Üstelik kalan parayı kendi ülkemize sokmaya çalışırken de kaçakçı muamelesi görebiliyoruz :slight_smile:

Sizce yurt dışında şirket kurmak avantaj ve dezavantajları ile, totalde menfaatimize bir hareket midir?

3 Likes

Konuya gelecek cevapları merakla beklemedeyim çünkü gerçekten önemli bir mevzu.

Bu konuda estonya en makul fiyatlı ve en prosedürü az olan alternatif diye biliyorum. Amerikada daha çok parametre var. Eyaletlere göre farklılıklar vs. Estonya hakkında bildiklerim şunlar. Size bir usb kart geliyor. Yani estonya e-vatandaşlık kartı. Bütün işlemlerinizi pcye bu kartı takarak ve onaylayarak hallediyorsunuz. Vergi oranı %20 ek vergiler vs yok. (Bizdeki gelir beyanı vs.)
Birde muhasebe otomasyonu var otomatik defter tutuyor vs onların aylık ödemeleri falan oluyor.
Baya sistemi kurmuşlar yani siz çok efor sarf etmiyor işe odaklanıyorsunuz.
Orada türkiye için danışmanlık veren estonya tarafından onaylanmış büro var. Onunla iletişim kurmuştum. Sizde onlarla iletişime geçeceksiniz baya ilgililer güzel.
Sizin bir banka hesabınız oluyor. Bu kartı size türkiyeye gönderiyorlar. Normal visa yada master debit card. Gidip bir döviz atmden paranızı çekiyorsunuz. Kimse size karışamaz bu tarz para çekimlerinde ben duymadım. Parayı havale eft olarak alırsanız banka sorar tabi neden sürekli geliyor, satış yapıyorsunda vergimi kaçırıyorsun diye.

1 Like

Selamlar,

Sistem güzel ama gidip elin Estonyalısına (Amerikalısına) vergi ödeyip para kazandırmak ne kadar mantıklı kolaylığı var mı elbette vardır özellikle ödeme alma konusunda ama başka ne gibi kolaylığı var.

Evet aslında kendimiz ve çevremizden başlayıp ülke sınırlarına kadar uzanan geniş bir menfaat tanımı yaparak tartışabiliriz bu konuyu. Her şey hesaba katıldığında yurt dışında şirket kurmak, bu tanıma göre menfaatimize midir?

En nihayetinde ihracat yapılacağı ve para bizim sınırlarımız içerisine gireceği için. Bizi zenginleştirecek tabiki karımıza. Türkiyede vergi öderseniz 18 kdv ve gelir vergisi var oda %20 gibiydi ortalama. Türkiyedende yurtdışına ödeme alınabilen sistemler var. Ancak her ülkenin bankasıyla çalışmayabiliyor. Bazı kartlardan ödeme alınamadığını müşterilerin mağdur olduğunu forumlarda okumuştum.

Ben müşterilerim için en iyisini tercih ederdim. Cari açığı kapatmaya yönelikte bir hareket yapıyorum. Daha ne yapalım.

Benim bildiğim kadarıyla yurtdışına gönderilen ürünlerden yada hizmetlerden kdv almıyor devlet. Ayrıca 29 yaşın altında firma kurarsanız gelir vergisinden muaf oluyorsunuz. Bir de yurtdışına hizmet veren yazılımcı tarzı yada freelance tarzı iş yapanlar içinde yaş farketmeksizin gelir vergisi alınmıyor diye biliyorum. Son söylediğim sadece duyum, araştırmadım yada deneyimlemedim. Ama bence estonya %20 gibi bir gelir vergisiyle çoğu durumda mantıksız bir seçenek. Şuanda her ne kadar paypal kullanım dışı olsada birçok farklı aracılar ve başka ödeme kanalları mevcut. Ayrıca forumlarda insanlar genelde başlarına gelen kötü şeyleri paylaşıyorlar buda insanı herşeyden soğutuyor, bunuda göz önünde bulundurmak lazım.

3 Likes

Merhaba. Bir ürün değil de hizmet üretiyorsanız yurt dışında şirket kurmanız daha az vergi ödeyeceğiniz için avantajınızadır. Dezavantaja gelince henüz bir dezavantajını görmedim. Ama vergiyi kendi ülkenizde değil yabancı ülkeye ödüyorsunuz. Ama kazandığınız rakamı Türkiye’ye getirdiğiniz için yine de genel anlamda mantıklı seçenek olarak görünüyor.

Şahsen ben branding, marketing ve web design üzerine hizmet veriyorum ve çok fazla gider kalemim de olmayınca vergi yükü ağır gelmeye başladı ve pos alımında da sorun yaşayınca Delaware’de şirket kurdum. New Jersey’de bir Türk mali müşavir buldum ve 24 saatte 2 belge ile şirketimi kurmuş oldum. Vergi numarasının gelmesi bir kaç ay sürdü yoğun bir dönem olması sebebiyle. Bank of America’da hesap açtım. Tüm bu süreçler toplamda 1 saat almadı. Bir kaç dakikada Stripe hesabı açtım. Demek istediğim hızlı ve sorunsuz işleyen bir sistem var. Kurallar kanunlar net ve uygulanıyor. Bir ön muhasebe uygulamasına banka hesabımı bağladım ve hesap kitabım da otomatik bir şekilde işliyor. Muhasebe fiyatlarına bakınca evet pahalı ama getirdikleriyle götürdüklerini hesap edince çok da sıkıntı değil.

Türkiye’den kullanılabilecek Payoneer bir seçenek. Başka yollar deneyen arkadaşlar da oldu ama benim işime yaramadı. Ben de kendi ülkemde devam etmek isterdim ama işime odaklanmak yerine şirketi yönetmeye çok vakit harcamak durumunda olduğumdan bu yolu tercih ettim. En nihayetinde kazandığımı yine Türkiye’ye yatırıyorum.

Sadece o da değil. Yurt dışına iş yaparken Türkiye’de şirketin olmasıyla ABD’de şirketin olması da işi almanda etki ediyor. Daha fazla sayıda ve kar marjı daha yüksek işler almaya başladım.

Karlı ve avantajlı bir yol olmasına rağmen halen içim rahat değil. Nihayetinde Türkiye’ye dolar getirip tl harcadığım için çok da düşünmek istemiyorum. Delaware’de şirket açtığımdan bu yana işime daha fazla odaklanıp, daha fazla verim alıyorum.

Ben de bu topiğin nereye bağlanacağını takip edeceğim.

5 Likes

Evet aslında avantajları daha çok. Benden bir anektod: Müşterilerimden biri nereli olduğumu sorduğunda, Turk olduğumu ve ismimi söyledim. Bana bir daha dönüş yapmadı. Zaten yurtdışı kaynaklara baktığınızda şuan dışarıdan sandığımız gibi algılanmıyoruz.

Delaware dan şirket kurmanın maliyetlerinden bahsedermisiniz. İlk baştaki tüm ücretler ve her ay düzenli olarak ne kadar gider olduğu hakkında ?
Estonya ile karşılaştırdığında hangi karlıdır ? Estonya elektronik vatandaşlıkta veriyor ve dediğiniz gibi işlemler oldukça basit ve hızlı.

1 Like

Merhabalar, sizinle iletisime gecmemiz mumkun mudur? Ben de bu konuda arastirma yapmaya calisiyorum ama pek elle tutulur bir bilgi buldugum soylenemez. Cok vaktinizi almayacagim kesinlikle :slight_smile:

Hayir pek mumkun degil demissiniz sanirim, uzuldum, neden ki? Sorum su olacakti kendisine; yurtdisinda sirket acip tum operasyonu Turkiye’den yurutmemiz mumkun mudur? Uretim yeri de satis (musteri) yeri de Turkiye olacak, sadece vergi avantaji saglamak adina sirketi yurtdisinda acabiliriz diye dusunduk.